NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O PROGRAMIE
Program Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem! to propozycja bezpłatnych szkoleń i warsztatów dla nauczycieli, bibliotekarzy, edukatorów, kadr kultury, studentów i uczniów. Celem programu jest edukacja w zakresie prawa autorskiego i ochrony własności intelektualnej pomocna zarówno w nauczaniu, jak i w nauce, ale także w pracy twórczej i bezpiecznym korzystaniu z zasobów kultury z legalnych źródeł.
W ramach Programu dostępny jest INTERAKTYWNY KURS – PRAWA WŁASNOŚCI INTELEKTUALNEJ dla nauczycieli, wykładowców, bibliotekarzy, studentów i kadr kultury – wszystkich tych, którzy na co dzień mają do czynienia z nauką, szeroko rozumianą twórczością naukową i artystyczną.
W Programie przewidziana jest realizacja szkoleń i warsztatów online, stacjonarnych oraz hybrydowych zależnie od możliwości związanych z pandemią. Obecnie realizowane są szkolenia online i wersji hybrydowej.
Program daje dostęp do materiałów dydaktycznych i zasobów kultury w internecie oraz stwarza możliwości działań twórczych za pomocą autorskiej aplikacji MIKSER SZTUKI.
Program przeznaczony jest dla:
- nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych
- wykładowców wyższych uczelni
- bibliotekarzy, edukatorów oraz animatorów kultury
- studentów
- uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych
Szkoły biorące udział w Programie otrzymują certyfikaty w formie banneru na stronę
CERTYFIKAT SZKOŁA Z ZASADAMI
Wyższe uczelnie, biblioteki, domy kultury, placówki oświatowe otrzymują certyfikaty w formie banneru na stronę
CERYFIKAT UCZELNIA Z ZASADAMI
CERYFIKAT BIBLIOTEKA Z ZASADAMI
PLACÓWKA Z ZASADAMI
Nauczyciele biorący udział w szkoleniach otrzymują certyfikaty ukończenia szkolenia
Bibliotekarze, edukatorzy, animatorzy kultury oraz studenci szkół pedagogicznych otrzymują certyfikaty ukończenia szkolenia
Studenci otrzymują zaświadczenia ukończenia szkolenia
CELE PROGRAMU
Edukacja w zakresie korzystania z zasobów kultury przydatnych w pracy dydaktycznej oraz w pracy twórczej, a także w nauce z poszanowaniem praw twórców.
Przybliżenie uczestnikom problematyki z zakresu ochrony własności intelektualnej, a także dostarczenie narzędzi pomocnych w pracy dydaktycznej i w nauce.
Jednym z najważniejszych działań w ramach projektu jest propagowanie świadomego uczestnictwa w kulturze cyfrowej.
Popularyzacja korzystania z legalnych źródeł kultury.
Budowanie wspólnoty twórców i odbiorców kultury.
Program wspiera ochronę własności intelektualnej poprzez tworzenie naturalnych mechanizmów korzystania z zasobów kultury zgodnie prawem i poszanowaniem praw twórców.
SZKOLENIA I WARSZTATY
Szkolenie główne:
- Prawo autorskie i ochrona własności intelektualnej w zakresach istotnych dla poszczególnych grup uczestników
Zagadnienia tematyczne:
- Podstawowe zagadnienia z zakresu ochrony własności intelektualnej
- Przestrzeganie prawa autorskiego w nauczaniu i codziennej pracy szkoły
- Zagadnienia z zakresu prawa autorskiego i ochrony własności intelektualnej, istotne w pracy nauczyciela, bibliotekarza i edukatora, m. in.: domena publiczna, dozwolony użytek, plagiat
- Zagadnienia z zakresu prawa autorskiego i ochrony własności intelektualnej w zakresie istotnym dla ucznia – w nauce, twórczości i korzystaniu z zasobów internetu
- Korzystanie z zasobów kultury i materiałów naukowych w procesie dydaktycznym i naukowym z poszanowaniem prawa autorskiego; tworzenie bibliografii zgodnie z literą przedmiotu
- Zasoby legalnych źródeł kultury
W ramach Programu realizowane są także szkolenia z wyodrębnionych zagadnień:
- Dozwolony użytek edukacyjny
- Cyfrowy dobrostan nauczycieli
- Czy wiesz, co twój uczeń robi w Internecie?
Interaktywny kurs do korzystania indywidulanego
- Prawa własności intelektualnej
DOSTĘPNE NARZĘDZIA
Interaktywny kurs – Prawa własności intelektualnej – przystępny i rzeczowy kurs z zakresu prawa autorskiego i ochrony własności intelektualnej do samodzielnego wykorzystania dla nauczycieli, wykładowców, bibliotekarzy, kadr kultury i studentów. To przewodnik po prawie autorskim, który będzie pomocą w procesie kształcenia, aktywnościach twórczych oraz korzystaniu z zasobów internetu w życiu codziennym.
Mikser Sztuki – aplikacja służąca tworzeniu wirtualnych collage’y, remiksów z poszanowaniem praw twórców, pozwalająca na wykorzystanie w praktyce wiedzy na temat zasobów legalnych źródeł kultury i aktywację społeczną poprzez kulturę i sztukę. Do wykorzystania przez młodzież i dorosłych, podczas zajęć jaki i do samodzielnego tworzenia.
Przewodnik po prawie autorskim – składający się z przejrzystych pojęć katalog zwrotów i zasad dotyczących prawa autorskiego i ochrony własności intelektualnej. Przechodząc z rozdziału do rozdziału, można zapoznać się z hasłami, które pozwalają oswoić się z terminologią prawniczą i usprawnić poruszanie się po przepisach prawa autorskiego.
Prezentacje podsumowujące szkolenia z prawa autorskiego i ochrony własności intelektualnej, które ułatwiają późniejsze samodzielne korzystanie ze zdobytej wiedzy. Prezentacje są dostępne w wariantach dla wszystkich grup uczestniczących w programie.
Prezentacje i wideoporadniki tematyczne z zakresu:
- Tworzę własną stronę internetową lub bloga
- Działam w sieciach społecznościowych
- Bezpieczeństwo w sieci
- Jak działa EPUAP?
- Zaawansowane wyszukiwanie w sieci
- Prosta edycja grafik i wideo
Scenariusze lekcji – na stronie dostępne są scenariusze lekcji zgodne z podstawą programową, do wykorzystania przez nauczycieli w ramach prowadzonych zajęć tematycznych: ochrona własności intelektualnej, edukacja polonistyczna i filmowa, historyczna i społeczna oraz medialna, a także dla bibliotekarzy do wykorzystania w ramach zajęć bibliotecznych.
Materiały graficzne do pobrania – grafiki, infografiki, plakaty, banery, które można pobrać zarówno do użytku w formie cyfrowej jak i do druku.
DOSTĘPNOŚĆ MATERIAŁÓW
Materiały dostępne w Programie są udostępnione na licencji Creative Commons i mogą być bezpłatnie wykorzystywane i niekomercyjnie rozpowszechniane.
UDZIAŁ W PROGRAMIE
Zapraszamy do kontaktu z Fundacją Legalna Kultura w celu zgłoszenia do uczestnictwa w programie
Więcej informacji o programie można uzyskać przez formularz kontaktowy
lub kierując korespondencję na adres:
A także kontaktując się bezpośrednio z biurem Fundacji pod numerem +48 22 891 04 19
Program realizowany przez Fundację Legalna Kultura, dzięki wsparciu finansowemu European Union Intellectual Property Office